Zapobiegajmy zamiast leczyć!

Współcześnie musimy uważać na mnóstwo zmiennych , które mogą oddziaływać na nasze samopoczucie. Sporo z nich ma na nasz organizm negatywny wpływ. Owe negatywne czynniki dzielą się w dwójnasób. Jednymi nazywamy genetyczne faktory, a drugimi środowiskowe. Warto wiedzieć, iż pierwszy rodzaj faktorów został zapisany w genotypie ,natomiast wtóry powiązany został z warunkami życia. Zmienić możemy wyłącznie zmienne połączone z miejscem i stylem naszego życia. Część z nich zostać może modyfikowana dzięki nam , a na inne nie możemy wpływać, albo nasz wpływ jest minimalny – emisja spalin samochodowych.
Wypada zająć się zjawiskami , na które możemy oddziaływać. Jak powinniśmy postąpić , aby przeciwstawić się patogennym zjawiskom dla naszego zdrowia? Na pewno powinniśmy pozbyć się czynników szkodliwych dla naszej egzystencji: limitować czynniki stresogenne czy redukować stosowanie używek. Starajmy się zmieniać złe nawyki na dobre np. zdrowa dieta może pomóc naszemu organizmowi. Zważajmy również, aby dozorować nasz ustrój. Nie możemy lekceważyć pejoratywnych znaków płynących z niego. Ustrój chce zazwyczaj poinformować nas w pewien sposób , iż występują pewne trudności z jego funkcjonowaniem. Tego typu sygnały określamy objawami schorzenia np. objawy grypy. Bardzo ważne jest to ,iż prędkie zdemaskowanie schorzenia daje spore szanse na szybkie jego wyleczenie.
Profilaktyka
Dlatego też chciałbym zaapelować by nie marginalizować doskwierających nam oznak , które nas dręczą. Ostrzegam jednakże, przed wyszukiwaniem sygnałów dolegliwości na siłę. Efektem tego są patologie mentalne , z reguły poważnie wpływające na stan naszej egzystencji.