Współczesna medycyna w walce z boreliozą

kleszcze- roznosiciele boreliozyMedycyna we współczesnym świecie stoi na wysokim poziomie zaawansowania technologicznego, co każe nam przypuszczać, że na wszystkie znane obecnie choroby, w niedalekiej przyszłości zostanie opracowane skuteczne lekarstwo, czy tez terapia. Nie mniej jednak w dniu dzisiejszym, w dalszym ciągu ludzkość boryka się z wieloma poważnymi chorobami, na które współczesna medycyna nie zna jeszcze skutecznego lekarstwa.
Jedną z wspomnianych wyżej chorób, jest roznoszona przez kleszcze borelioza, z którą co roku na koniec lata zmagają się setki pacjentów po ukąszeniu kleszczy. Oczywiście nie każde ukąszenie kleszcza kończy się zarażeniem, gdyż nie każdy kleszcz jest nosicielem. Poza tym tylko jeden gatunek kleszczy jest nosicielem boreliozy, a jest nim Ixodes. Dlatego też, zaledwie 8% ukąszeń niesie za sobą ryzyko zarażenia poważną chorobą, jaką jest borelioza.
Niestety, na dzień dzisiejszy, skuteczne leczenie boreliozy nie istnieje. Wobec czego w dalszym ciągu musimy prowadzić badania mające na celu opracowanie metody, pozwalającej skutecznie pozbywać się bakterii borelii po ukąszeniu kleszcza. Leczenie antybiotykami jest mało skuteczne a terapia biorezonansem w dalszym ciągu nie jest uznawana za gałąź medycyny przez większość lekarzy, mimo swej o wiele wyższej skuteczności.