Bulimia, jako poważna choroba

anoreksja, bulimia i psychologia ich leczeniaNie ma, co ukrywać, że wszystkie choroby, które mają podłoże psychiczne, stanowią poważne zagrożenie dla życia człowieka. Nie inaczej jest tez w przypadku bulimii, czyli choroby polegającej, na zmiennym odchudzaniu się do granic wytrzymałości i następującymi po tym okresie napadami chorobliwego wręcz obżarstwa.

Bulimia jest na tyle poważną chorobą że powstają dziś specjalne ośrodki, wyglądające zupełnie, jak każdy inny ośrodek leczenia alkoholizmu, nie mniej jednak główne miejsce zajmuje w nim leczenie bulimii. Terapia ta jest bardzo trudna, i wręcz nierealna, w przypadku, gdy dotknięty chorobą pacjent nie zdaje sobie sprawy z własnej słabości, a czasem wręcz twierdzi, że potrafi sobie sam poradzić z chorobą, czy nawet, że ona w ogóle go nie dotyczy.
Dopiero w sytuacji, kiedy pacjent uświadomi sobie, że postępująca choroba, stanowi poważne zagrożenie dla jego życia, możliwe jest jakiekolwiek leczenie bulimii. Jednakże wtedy, kiedy pacjent jest już świadomy swojej choroby, i decyduje się na leczenie, możemy mieć dość spore nadzieje na to, że wyjdzie z choroby, i wróci po pewnym okresie trwania terapii do normalnego życia w zdrowym społeczeństwie.