Zakupy – nowy trend w sztuce XXI wieku

KonsumenciW erze doskonale rozwiniętego konsumpcjonizmu zauważamy nowe trendy sztuki – zakupy. Zakupy w dzisiejszym świecie robi każdy ? małe, duże czy też niewielkie, aczkolwiek każda jednostka naszego społeczeństwa czuje potrzebę nabywania określonych przedmiotów. Nabyć pożądaną rzecz to jedno, uzyskać wymarzony towar po atrakcyjnie niskiej cenie ? to drugie.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z prozaiczną czynnością dokonywania zakupów ? zachodzisz do pierwszego lepszego sklepu, bierzesz towar z pierwszej półki nie zwracając uwagę na jego cenę bądź jakość, idziesz do kasy, płacisz ile chcą być zapłacił, następnie wychodzisz ze sklepu z beznamiętną miną, a jedynie w poczuciu, że spełniłeś swój obowiązek zakupowy.

Drugi przypadek jest o wiele ciekawszym doznaniem estetycznym i uczuciowym. Nie wchodzisz bowiem bezmyślnie do pierwszego lepszego sklepu, nie kupujesz co ci się nawinie pod rękę i nie wydajesz w kasie wszystkich oszczędności na towar, którego jakość niekoniecznie spełnia Twoje oczekiwania.

Przedstawicielami drugiego podejścia są artyści ? artyści sztuki zakupów. To właśnie oni kupują w wyrafinowany sposób, przemyślany, doskonale dobrany, zwracając uwagę na każdy szczegół:

  1. Artyści sztuki zakupów nie kupują byle gdzie, kupują w najlepszych sklepach,
  2. Artyści sztuki zakupów nie kupują byle czego, kupują towar którego potrzebują, który w każdym stopniu spełnia ich wymagania,
  3. Artyści sztuki zakupów nie kupują byle wydać pieniądze, kupują przedmioty o wysokiej wartości, w bardzo niskich cenach.

Narzędziami zakupowych artystów są przewodniki, wirtualne galerie handlowe oraz gazety promocyjne. Jedynie artyści wiedzą jak w doskonale przyjemny sposób nabyć rzecz, której pragną. Nie pielgrzymują po wszystkich sklepach w mieście, nie gonią za promocjami ?kto pierwszy, ten lepszy?. Oni po prostu wiedzą? Wiedzą gdzie szukać nie wychodząc z domu? Wiedzą o wirtualnej galerii handlowej? W towarzystwie cudownie aromatycznej, świeżo parzonej kawy, z przepysznym ciasteczkiem w drugiej dłoni, siadają przed swoimi narzędziami sztuki? i już wiedzą.