Praca na dwóch monitorach LCD

monitory LCD

Podłączenie drugiego monitora do komputera może znacząco poprawić komfort pracy. Dysponując dwukrotnie większą powierzchnią, możesz np. pulpit jednego programu podzielić na dwie części lub na jednym monitorze edytować grafikę, na drugim – otworzyć menu lub palety narzędziowe. Tryb dwumonitorowy obsługują dziś niemal wszystkie karty graficzne, nawet te najtańsze, a monitory LCD mogą być dowolne. Aby z niego skorzystać, musisz odpowiednio skonfigurować sterowniki karty graficznej. W artykule pokazujemy konfigurację dla najpopularniejszych kart ATI i NVIDII.

Różne tryby pracy
Uruchomienie trybu dwumonitorowego możesz przeprowadzić z poziomu sterowników Windows, jednak nie oferują one tak dobrego zarządzania ustawieniami wyświetlania obrazu, jak funkcje zaszyte w sterownikach karty graficznej. Istnieje kilka trybów pracy dwu-monitorowej. Jednym z nich jest klonowanie obrazu czyli jego powielenie. Przyda się ono np. przy wyświetlaniu prezentacji czy oglądaniu filmów na projektorze. Drugim wariantem jest pulpit rozszerzony udostępniający dwa niezależne od siebie obrazy. Pozwala na jednoczesną pracę w dwóch aplikacjach, np. odtwarzanie filmu na jednym ekranie, w tym samym czasie na pracę na drugim monitorze.
Inne tryby pracy dwumonitorowej pozwalają na rozciągnięcie pulpitu w pionie lub w poziomie. Pierwszy z nich przyda się przy przeglądaniu „wysokich” witryn WWW. drugi – przy dużych arkuszach kalkulacyjnych. Tryby takie znacznie podniosą nie tylko efektywność, ale także komfort pracy.

Podłączanie monitorów
Pierwszą czynnością, jaką musisz wykonać, jest podłączenie dwóch monitorów do wyjść karty graficznej. Najczęściej na karcie są dwa złącza: starszego typu. analogowe D-Sub do podłączania monitorów CRT lub LCD oraz cyfrowe DVI tylko do podłączania monitorów LCD. Jeśli karta graficzna ma tylko wyjścia DVI, możesz podłączać do niej monitory CRT. korzystając z przejściówek.