Czym są aplikacje internetowe?

Pojęcie aplikacje internetowe jest nam wszystkim znane ?ze słyszenia?, jednak nie każdy wie, co ono tak naprawdę oznacza. Z założenia aplikacja webowa (aplikacja internetowa) to program komputerowy, który w odróżnieniu od aplikacji deskoptowej, (z której korzystamy z konkretnego komputera, na jakim jest zainstalowana) komunikuje się z użytkownikiem poprzez sieć komputerową, wykorzystując do tego przeglądarki internetowe, z jakich na co dzień korzystamy.

Jako że aplikacje internetowe otwiera się poprzez przeglądarkę internetową i nie ma konieczności instalowania żadnych dodatkowych programów na komputerze, aby z nich korzystać, możliwe jest używanie ich w dowolnym miejscu, gdzie znajduje się komputer z dostępem do sieci. Jest to znaczne ułatwienie dla prowadzenia firmy. Możliwe jest zarządzanie wirtualnym biznesem z wielu miejsc, nie tylko z siedziby biura, czy z domu. Co więcej, aplikacje internetowe ułatwiają komunikację między pracownikami firmy, pomagając w organizacji pracy zatrudnionych oraz w kontaktach z klientami, czy kontrahentami.

Do aplikacji internetowych zaliczyć można zarówno sklepy internetowe, jak i różnorodne serwisy internetowe (takie, jak portale informacyjne, czy portale społecznościowe, itp.) oraz systemy wspierające prowadzenie firmy ? systemy zarządzania treścią na stronach internetowych (CMS), Intranet, czy CRM. Właściwie można powiedzieć, że rola tych trzech jest nieoceniona i w dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie nowoczesną firmę, która nie korzysta z Intranetu, czy CRMa. Nie wspominając o CMSie, dzięki któremu każdy może z łatwością zarządzać treściami na stronie firmowej (i nie musi mieć praktycznie żadnej wiedzy informatycznej).

Warto wiedzieć również o tym, że aplikacje internetowe są zbudowane tak, aby każdy umiał z nich korzystać, nawet osoby, które niekoniecznie dobrze radzą sobie z nowoczesnymi technologiami. Ponadto, coraz częściej tworzone są nowoczesne, mobilne aplikacje internetowe, dzięki czemu zarządzanie firmą, czy stroną internetową jest jeszcze łatwiejsze.