Czym jest phishing

phishingRozwój Internetu to niewątpliwie duży krok naprzód w postępie cywilizacyjnym. Możemy w prosty sposób komunikować się z ludźmi z całego świata, dokonywać zakupów nie wychodząc z domu czy choćby wyszukiwać potrzebne nam informacje. Lecz adekwatnie do pozytywów, na rozwoju technologii zyskują również przestępcy. Jednym z coraz częstszych metod którymi się posługują jest phishing.

Metoda phishingu ma na celu wyłudzenie poufnych danych typu szczegóły karty kredytowej, konta bankowego, konta pocztowego i podobnych. Przestępca wykorzystuje najczęściej do tego sfałszowaną kopię strony łudząco podobną do oryginału lub odpowiednio przygotowaną wiadomość email. O oszustwo wtedy nietrudno, gdyż wielu nieświadomych użytkowników ulega złudzeniu, że jest to dokładnie ta sama zaufana strona, bądź email na pewno doszedł od banku czy innej ważnej instytucji.

Jak się przed tym bronić? Złota zasada brzmi, że żadna strona, bank czy też instytucja nie poprosi Cię o potwierdzenie swoich danych poprzez ponowne ich wpisanie. Sprawdzajmy dokładnie adres wyświetlany w przeglądarce internetowej. Jeżeli różni się od prawidłowego adresu to nie powinniśmy podejmować żadnych działań na stronie. Podobnie ma się sprawa ze sfałszowanymi wiadomościami email. Sprawdźmy dokładnie adres nadawcy wiadomości, pod żadnym pozorem nie klikając w jakikolwiek odnośnik znajdujący się we wiadomości. Oszuści nie mają skrupułów i wykorzystają wszelkie sposobności do ewentualnego wyłudzenia.