Czy projektowanie stron to sztuka czy tylko rzemiosło

Tworzenie stron internetowych wcale nie jest takie proste jak to się może wydawać osobom niezwiązanych zbyt mocno z tym tematem. Projektowanie stron WWW przez niektórych uznawane jest za sztukę, a innych za rzemiosło. Ta pierwsza opinia jest znacznie bardziej przychylniejsza dla tej niełatwej pracy.

W pewnym sensie osoby uznający pracę webmasterów za sztukę maja rację, ponieważ tworzoną oni coś nowego, unikatowego i wkładają w to sporo serca. Z zewnątrz tego nie widać, ale szczególnie początkujący w tym zawodzie są niezwykle zadowoleni, gdy kończą pierwsze zlecenia. Z drugiej strony można to jednak uznać za rzemiosło, ponieważ wszystko robi się hurtowo i nie powinno się przywiązywać do swoich prac. Kodowanie i tworzenie grafiki różni się tylko wyglądem, ale w zasadzie jest to ciągle to samo. Jest też grupa osób, która twierdzi, że sama grafika to sztuka, a kod, czyli przemiana graficznego szablonu na funkcjonalną witrynę to rzemiosło. Jest to swego rodzaju kompromis i chyba najtrafniejsza odpowiedź na pytanie czym jest projektowanie stron WWW.

Dlaczego webmastera uznaje się za sztukę? Powód jest prosty. Każda strona choć bardzo często zawiera podobny kod to jednak zdecydowanie różni się wizualnie, a to właśnie na wygląd użytkownicy zwracają największa uwagę. Nikt nie wchodzi do źródła witryny i na podstawie tego ocenia stronę tylko patrzy na grafikę i ogólne spasowanie wszystkich elementów. Dzięki temu projektowanie stron WWW można uznawać za sztukę.

Tworzenie grafiki komputerowej wymaga bardzo kreatywnej wyobraźni, ponieważ każde dzieło powinno być oryginalne i musi się podobać innym. Zatem należy znać gusta wielu grup internautów. Kluczem do sukcesu jest właściwy kompromis pomiędzy wyborem jednych, a drugich. Samo tworzenie kodu strony nie jest już chyba sztuką, ponieważ zadanie jest proste i zawsze takie samo. To co jest w formie graficznej trzeba zamienić na funkcjonalną witrynę. Wystarczy tylko odpowiednia wiedza i znanie specjalnych języków, nie trzeba tu rozbudowanej wyobraźni. Liczy się wiedza, a sama wiedza nie jest sztuką.

Strony internetowe nie są raczej robione dla przyjemności, choć i takich przypadków nie można wykluczyć. Tworzy się je albo, dlatego żeby zarabiać na niej dla siebie albo odsprzedać go komuś innemu. Dodatkową możliwością jest własny portal sieciowy z którego nie zawsze czerpiemy zyski materialne, ale coś jednak zyskujemy. Projektowanie stron WWW odbywa się jednak najczęściej z powodów czysto finansowych. Webmasterzy robią je, aby zyskać na tym pieniądze. Jeżeli brałby pod uwagę tylko samo kodowanie to nazwanie tego procesu rzemiosłem jest jak najbardziej trafnym określeniem. Ale łącznie z grafiką takie nazwanie nie byłoby najlepsze ze względu na pracę graficzną. Można to interpretować w dwojaki sposób, ale najprawdopodobniej spora liczba osób zgodziłaby się z podziałem, że grafika to sztuka, a kodowanie rzemiosło.

Ile internautów tyle odpowiedzi. Jeżeli chcemy być mili i docenić ciężką pracę webmasterów lub zwracamy uwagę przede wszystkim na wygląd to powiemy, że projektowanie stron WWW jest sztuką. Nie można tych odpowiedzi uznawać na błędne, ponieważ są one jak najbardziej prawidłowe, ale mówienie, że jest to rzemiosło także jest dobre, choć już nie takie miłe. Nazywamy to tak, dlatego, że to jest biznes, a w biznesie chodzi o pieniądze. To której kategorii dana osoba sklasyfikuje projektowanie stron WWW zależy tylko od niej. Wybór powiązany jest z jej osobowością i tym jak postrzega pracę webmasterów i grafików.