Stomatolog

Stomatolog KrakówW teraźniejszych czasach bardzo ważny dla każdego człowieka jest wygląd. Niełatwo więc się dziwić, że wiele osób – a w zasadzie każdy wstydzi się przyznać, że ma braki jak to się popularnie mówi w szczence. Ratunkiem dla nich są protezy i specjalistyczny dział stomatologi zwany protetyką. Choć laikowi wydawać żeby się mogło, że jest to dość nowy rodzaj stomatologii, to jednak pierwsze sztuczne szczęki wykonywali już 700 lat przed naszą erą Etruskowie. Posiadanie jej świadczyło o wielkim bogactwie posiadacza, ponieważ wykonywano ją ze szczerego złota i zębów zwierząt, w bardzo wielu sytuacjach cielęcych. Dentysta więc przydatny jest już od trzech tysięcy lat !

Dzisiaj metodę ich kreacji jest zupełnie inny. Głównie trzeba zaznaczyć, że wykorzystuje się protezy całe i częściowe. Te pierwsze składają się z dwóch części: dolna ma kształt podkowy, zaś górna zakrywa całe podniebienie. Ich podstawa przygotowana jest z akrylu o kolorze podobnym do naturalnego koloru śluzówki jamy ustnej. Istnieją dwa rodzaje takiej protezy Kraków:

* Tradycyjna proteza pełna ? przed jej założeniem pacjentowi usuwa się resztki uzębienia naturalnego i czeka nawet kilka miesięcy na zagojenie tkanek. Niestety w tym okresie czasu pacjent pozostaje bez zębów.* Bezpośrednia proteza pełna ? jej odlew jest wykonywany na wizycie poprzedzającej usunięcie uzębienia naturalnego, dzięki czemu pacjent nie jest pozbawiany zębów na kilka miesięcy. Niestety po upływie czasu, w którym tkanki się goją powinno się ponownie dostosować protezę, ponieważ kość podpierająca zęby w trakcie tego procesu zmienia swój kształt. Proteza częściowa jest zaś alternatywą mostów protetycznych. Trzyma się ona na metalowej ramce, którą stomatolog Kraków przymocowuje do naturalnych zębów pacjenta. Niestety raz zrobiona proteza nie będzie nam służyła przez pełne życie. Choć stomatologia zrobiła w tej dziedzinie duży krok do przodu, to jednakże nie można wyeliminować takich czynników jak naturalne jej zużycie oraz dodatkowo zmiany zachodzące w obrębie struktur jamy ustnej spowodowane upływem lat. Pomimo to umożliwia na odzyskanie uzębienia przez chłopcy i dziewczęta, które indywidualne naturalne zęby utraciły z powodu wieku, chorób lub innych przyczyn.