Wielkie Tyrnowo

Leżące w bujnie porośniętym masywie górskim Starej Płaniny, Wielkie Tyrnowo, stara stolica Bułgarii, pokazuje tysiące lat historii. Obecnie, zamieszkiwane przez ponad 74 tysiące osób, świetnie prosperujące i pełne życia miasto wyraźnie odbija się na tle dawnych czasów. W średniowiecznej stolicy Bułgarii historii doświadczyć można na każdym kroku.

Domy położone niemal jeden na drugim na wzgórzach miasta charakteryzują się niespotykaną architekturą. Wśród wąskich, brukowanych uliczek napotkasz baszty, autentyczne domostwa, oryginalne rękodzieła i doświadczysz oszałamiających widoków na rzekę Jantrę. Miasto sprawia wrażenie aktywnego, krzątającego się i pełnego życia.

Zaraz za miastem trafisz w sam środek spokojnej, dziewiczej przyrody. Ujrzysz monastyry i niewielkie wsie z domami przypominającymi fortece… W rzeczy samej, region Wielkiego Tyrnowa spaja w sobie wszystko, czego mógłbyś zapragnąć do wakacyjnego odpoczynku.

Niezależnie od tego, czy w Wielkim Tyrnowie jesteś po raz pierwszy czy to już kolejna wizyta w ulubionym miejscu, nigdy nie będziesz niezadowolony, natomiast wyjeżdżając zawsze będziesz miał poczucie, że tutaj wciąż zostało coś do obejrzenia.

Niemożliwością jest, by zebrać razem wszystkie punkty, które w Wielkim Tyrnowie koniecznie należy zobaczyć. Gdzie nie popatrzeć, tam czekają interesujące obiekty i miejsca, do których warto byłoby się udać.

Osoby, które interesują się przede wszystkim prastarą historią miasta i chcą wiedzieć więcej na temat średniowiecznej Bułgarii, powinni bez wątpienia odwiedzić ufortyfikowane wzgórze Carewec. Położoną we wschodniej części Wielkiego Tyrnowa fortecę z trzech stron oblewają wody Jantry. Po przeciwnej stronie znajduje się wzgórze Trapezica, a pomiędzy nimi ? urocza dzielnica Asena z kościołami św. Dymitra, Apostołów Piotra i Pawła, św. Jerzego i Wniebowzięcia NMP.

Z niemal 18 monastyrami w pobliżu, nieprędko zabraknie Ci punktów do zwiedzenia. Osiem z nich znajduje się w odległości nie większej niż 10 kilometrów od miasta, do czterech prowadzą ścieżki spacerowe.

Jedną z najprzyjemniejszych cech Wielkiego Tyrnowa jest to, że da się tutaj dojść wszędzie. W sumie bez kłopotu dotrzeć możesz do każdego miejsca w mieście, a przejście od jednego końca do drugiego zajmie Ci tylko 30 minut.Wielkie Tyrnowo to zdecydowanie miejsce które warto zobaczyć !

Jeżeli taka twoja wola, wokół pełno jest taksówek. Są tanie, a przy tym każdy pojazd powinien posiadać taksometr, żebyś mógł kontrolować należność. Zanim wejdziesz do taksówki, zerknij na stawki – cennik przyklejony jest na przedniej i/lub bocznych szybach.