Historia łyżew

łyżwyTrudno sobie to wyobrazić, ale prawda jest taka, że historia łyżew sięga już pięciu tysięcy lat. To właśnie mniej więcej z tego okresu znaleziono pierwszy łyżwy właśnie. Oczywiście, pod względem wyglądu i ogólnie, pod względem wszystkich innych parametrów, różniły się one od tych modeli, które możemy znaleźć dziś. Były one bowiem wykonane z kości zwierzęcych, a do butów przywiązano je specjalistycznymi rzemieniami. Parę tysięcy lat później, bo dopiero w czternastym wieku, pojawiły się łyżwy wykonane z drewna, które były usztywniane metalem. Trzysta lat później, bo w wieku siedemnastym, wprowadzono zaś modele żelazne.

Stąd już niedaleka droga do łyżew całkowicie stalowych, które pojawiły się w roku tysiąc osiemset pięćdziesiątym i które były pierwszym modelem, przypominającym te dzisiejsze rozwiązania, bazujące na przymocowaniu płozy do butów. Wbrew temu, co myśli wielu ludzi, łyżwiarstwo nie od razu było traktowane w kategorii sportu, a wręcz przeciwnie, najpierw łyżwy wykorzystywano jako środek transportu. Miało to miejsce przede wszystkim na terenach Skandynawii oraz w Holandii. Dopiero potem, najpierw w Europie, a potem w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, uczyniono zeń sport.

Dziś, kiedy to właściwie każda dziedzina sportowa się rozwinęła, na łyżwy można wybrać się dosłownie wszędzie, zarówno, ponieważ sztuczne lodowiska są obecne w większości polskich miast. Jak nietrudno się domyśleć, mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, iż uprawia sport, który liczy tak wiele lat, ale my powinniśmy o tym pamiętać, skoro się już tego dowiedzieliśmy.