Historia Lubogoszczy

położenie LubogoszczyBeskidy są częścią Karpat Zewnętrznych rozciągającą się pomiędzy dwoma rzekami: Beczwa i Czeremosz. Beskidy wychodzą poza granice naszego kraju. To pasmo jest również jednym z bardziej zróżnicowanych i rozbudowanych pasm górskich w Polsce, ma długość ok 600 km i szerokość 70 km. Beskidy dzielimy na takie pasma jak:

  • Beskid Śląski,
  • Kotlina Żywiecka,
  • Beskid Żywiecki,
  • Beskid Mały,
  • Beskid Wyspowy,
  • Gorce.

W Beskidzie Wyspowym znajduje się bardzo interesująca góra – Lubogoszcz. Jest ciekawa ze względu na swoją kartografię, z tego względu że posiada trzy szczyty. Najwyższy ze szczytów jest ten wschodni, wznosi się na wysokość 968 m. Lubogoszcz króluje nad miejscowościami takimi jak Mszana Dolna, Kasinka Mała czy Kasina Wielka, co widać na załączonej mapce. Każda z tych miejscowości słynie ze swoich walorów turystycznych. Szczyt Lubogoszcz jest pokryty trzema szlakami turystycznymi. Dawniej na wschodnim wierzchołku znajdowała się polana zapewniająca widoki okolicy, uległa ona niestety samoistnemu zalesieniu.

U stóp góry mieści się kompleks wypoczynkowo-szkoleniowy, będący idealnym miejscem startowym pieszych wypraw. Jest również dobrą bazą noclegową dla dzieci i młodzieży szkolnej wyjeżdżających na zielone szkoły. Baza zapewnia wypożyczalnię sprzętu jak i inne udogodnienia dla wycieczkowiczów, w tym również organizację pieszych wycieczek.

Urok terenów u stóp Lubogoszczy odkryty został w latach dwudziestych, dokładnie w 1924 roku, kiedy przybyła tam grupa należąca do popularnej wówczas YMCA (Young Men’s Christians Association) aby założyć tam stały obóz młodzieżowy. Szczególną uwagę zwróciła polana na zachodnim stoku Lubogoszczy, tuż koło tajemniczego jeziorka nazywanego przez miejscowych „Żabim Okiem”. Dobre położenie i obecność jeziorka w którym można było się wykąpać przekonały organizację do zorganizowania tam obozu. W pierwszym roku obóz stanowiły namioty młodzieży z Krakowa, Warszawy i Łodzi. Od następnego roku zaczęto budować domki wypoczynkowe. Postawiono ich wtedy 10, dzisiaj jest 16. Dodatkowo zorganizowano tereny pod boiska sportowe. Po kilku latach Żabie Oko wyschło, organizacja zdecydowała o budowie basenu aby zapewnić możliwość pływania. Do dzisiejszego dnia jest to najwyżej położony w polskich górach basen.

Kiedy obóz był już gotowy w zupełności odwiedzało go rok rocznie wiele grup młodzieży. Każda grupa żywo uczestniczyła w ulepszaniu miejsca ich wypoczynku co zaowocowało obozem wyjątkowym o ciekawej tradycji i wielu pamiątkach. Dzisiaj jest często miejsce docelowe wycieczek szkolnych, które chcą spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. Jest to doskonałe miejsce na spędzenie ferii szkolnych, zresztą podobnie jak całe góry.