Brytyjskie wpływy na Malcie

MaltaMimo, że Malta należy do kręgu kultury śródziemnomorskiej, wielu mieszkańców darzy wciąż sympatią Brytyjczyków. W 1800 roku Malta skierowała prośbę do Wielkiej Brytanii o pomoc w zakończeniu francuskich rządów, które zaczęły się w 1798 roku zajęciem wyspy przez Napoleona Bonaparte. Przez ponad 150 lat Malta była kolonią brytyjską, przyjmując od nich wiele praw i zwyczajów.

Większość mieszkańców wyspy mówi po angielsku. Poza językiem maltańskim, angielski jest językiem urzędowym. Na drogach obowiązuje ruch lewostronny a w ulicznej architekturze zauważyć można formy brytyjskie. Kibice piłki nożnej pilnie śledzą losy klubów zwłaszcza Manchesteru Unitet. Kupują niedzielne i poniedziałkowe gazety z Wielkiej Brytanii, w których są publikowane duże dodatki sportowe. Wpływy brytyjskie widać również na stole. Sklepy sprzedają większość marek spożywczych a w kawiarniach czy restauracjach serwowane są typowe brytyjskie dania. Wiele maltańskich barów mają klimat pubów oferujących klasyczne gatunki piwa, których nazwy przypominają szyldy angielskich lokali. Po maltańskich ulicach jeżdżą angielskie samochody z 50 i 60 lat. Kolory flagi angielskiej widoczne są niemal wszędzie. Niebieskie latarnie nad wejściem posterunku policji, czerwone butki telefoniczne z białym napisem i dobrze znany Brytyjczykom kształt skrzynek pocztowych w kolorze czerwonym. Żołnierze brytyjscy dawno temu opuścili wyspy, ale gdy przyjeżdżają na wakacje, witani są bardzo serdecznie z otwartymi ramionami. Gdy do portu przybija okręt Royal Navy, mieszkańcy przychodzą na wybrzeże i stoją w kolejce, aby wejść na pokład, porozmawiać z marynarzami i obejrzeć najnowsze zdobycze technologii. Mur Victoria Lines, który zbudowali Brytyjczycy w latach 1870-1899, miał chronić Vallettę i południe wyspy przed atakiem z północy. Obecnie mur jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Malty. Popiersie Churchilla, jako znak zwycięstwa z okazji zakończenia II wojny światowej, postawiono w górnych ogrodach Barracca.

Malta oprócz wyżej opisanych symboli brytyjskich jest bardzo popularnym miejscem (nie mniej niż Anglia) nauki języka angielskiego. Wiele szkół prowadzi kursy językowe i poziomem oraz standardem niczym nie odbiegają od szkół angielskich. Ze względu na ciepły klimat ma coraz więcej amatorów powiązania nauki języka ze wspaniałym wypoczynkiem.