Sprzęt nurkowy – jak go spakować?

Sprzęt nurkowyZ punktu widzenia wakacji, największym problemem w nurkowaniu jest logistyka. Ilość sprzętu nurkowe zabieranego na wyjazd przez jednego nurka, może przekroczyć ilość bagażu zabieranego przez rodzinę z dwojgiem dzieci. Pakowanie bagażu na wyjazd nurkowy jest więc swego rodzaju wyzwaniem, gdyż trzeba zmieścić się w ostrych limitach wagowych, które w lotach czarterowych są szczególnie dotkliwe.

Sprzęt nurkowy nie należy do najlżejszych a dodatkowo jest stosunkowo kosztowny. Źle zabezpieczony sprzęt jest łakomym kąskiem dla złodziei. Trzeba również pamiętać, iż na lotniskach bagaż traktowany jest w sposób daleki od delikatności. Z tych wszystkich powodów, zabezpieczenie sprzętu nurkowego przed uszkodzeniem podczas transportu może być jednym z najistotniejszych problemów do rozwiązania, z którym trzeba zmierzyć się przed wymarzonymi wakacjami nurkowymi.

Płetwonurek ma do dyspozycji spory wybór różnego rodzaju toreb nurkowych. Najtańszym rozwiązaniem, ale też słabo zabezpieczającym sprzęt, więc nie nadającym się do transportu lotniczego, są miękkie i lekkie torby nurkowe wykonane z łatwo schnących materiałów tekstylnych.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, jest zakup mocnej i sztywnej torby nurkowej, o konstrukcji podobnej do typowych walizek tekstylnych. Zabezpieczy ona nasz sprzęt przed większością typowych zagrożeń, które mogą zdarzyć się w trakcie transportu lotniczego.

Skrzynie nurkowe wykonane z tworzywa sztucznego są niestety dość ciężkie, więc ich zastosowanie ograniczone jest do transportu najdroższych elementów sprzętu nurkowego, jak komputerów nurkowych oraz zestawów do fotografii podwodnej.

Pakując większą ilość sprzętu, na przykład gdy udajemy się na techniczny kurs nurkowy, możemy część elementów sprzętu przełożyć do bagażu podręcznego, który z reguły nie podlega tak ostrej kontroli jeśli chodzi o wagę.