Sukces w F1

Bolid formuły 1Jeżeli chodzi o zawody Formuły 1 to bez wątpienia dyscyplina ta zyskała na popularności w ciągu ostatnich kilku lat w naszym kraju. Jest tak oczywiście za sprawą naszego rodaka, który coraz lepiej radzi sobie w najważniejszych, światowych wyścigach.
Obecnie każda emisja wyścigów w telewizji cieszy się dużą oglądalnością, a kibiców wciąż przybywa. Istnieją już nawet tak zagorzali fani Roberta Kubicy, którzy jeżdżą za nim na wszystkie występy, po całej Europie i cieszą się razem z nim coraz większymi sukcesami.

Coraz lepsze wyniki naszego zawodnika bez wątpienia budowane są na ogromnym talencie oraz ciężkiej pracy jaką wkłada on podczas każdego treningu. Pamiętajmy jednak, że talent i praca to w tym sporcie nie wszystko. Za każdym zawodnikiem stoi cały sztab specjalistów, którzy dbają o to aby prowadzona maszyna nie zawiodła podczas wyścigu.

Aby możliwe było osiąganie największych prędkości przy jednoczesnym spełnianiu wszystkich norm bezpieczeństwa niezbędna jest przede wszystkim odpowiednia konstrukcja całego bolidu. Pamiętajmy, że zapewnienie maksymalnej lekkości oraz opływowości pojazdu to nie wszystkie wymogi konstrukcyjne. Oprócz tego konstrukcja musi być przemyślana w taki sposób, aby wymiana wszelkich uszkodzonych części podczas wyścigu, odbywała się możliwie najszybciej.

Podczas każdego wyścigu, kilku krotnie wymieniane są koła wraz z oponami. Oczywiście co do opon stawiane są również specjalne wymagania. Opony te muszą charakteryzować się zupełnie innymi parametrami niż standardowe opony czy opony terenowe. Podobnie jest niemal z każdym najdrobniejszym podzespołem. Muszą być one specjalnie przystosowane do tego typu wyścigów.

Warto wspomnieć również o budowie i mocy silnika. Musi uzyskiwać on możliwie największy moment obrotowy co z kolei wiąże się z wytrzymałością sprzęgła. Ponieważ znajduje się on zaraz za plecami kierowcy jego budowa nie pozostaje bez znaczenia. F1 wymaga doskonałej precyzji zarówno od zawodnika jak i od całego zespołu przygotowującego sprzęt. Wszystko to sumuje się na ostateczny wynik i decyduje o sukcesie.