Sprawdzamy dealera samochów ciężarowych

Nabycie ciężarówki jest odpowiedzialną i dość niełatwą sprawą. Samochody ciężarowe w dzisiejszych czasach są drogie, a chętnych zarobić na naiwności klienta jest coraz więcej. Aby upewnić się, że zawieramy umowę z solidnym dealerem, warto zwrócić uwagę na pewne detale.

Dokument umowy o kupno samochodu
O rzetelności dealera samochodów ciężarowych można sądzić na podstawie tekstu zawieranej umowy. Oczywiście firmy, którym zależy tylko na zyskach, zawierają umowę maksymalnie korzystną dla siebie. Dlatego czytając umowę, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na następujące punkty:
1. Warunki zwrócenia przedpłaty. Wielu przedstawicieli handlowych podczas namawiania klienta obiecują, że w razie rezygnacji z umowy przedpłata zwraca się całkowicie bez utrat czy mandatów. Należy jednak pamiętać, że warunki przedpłaty powinny być dokładnie opisane w umowie. Jak wiadomo, co innego jest słowo mówione, a co innego jest słowo pisane.
2. Terminy dostawy. Wielu dealerów nie są pewni terminowej dostawy techniki od producenta, dlatego na wszelki wypadek przedłużają termin dostawy pojazdu do nabywcy. Dlatego termin może, nawet musi wyglądać dość wydłużony, ale to niekoniecznie, że samochody ciężarowe dotrą do klienta tak późno.
3. Zmiana ceny. Często na podstawie umowy dealer może zmienić ceny na samochody (np. w razie zmiany cła itd.). Warunki zmiany cen muszą być dokładnie opisane w umowie.
Należy mieć na uwadze, że umowa powinna być ?elastyczna?, a znaczy powinna istnieć możliwość zmieniania jej warunków. Jeżeli dealer twierdzi, że wnosić zmiany do umowy jest niedozwolone, jest to przynajmniej podejrzane.
Ceny na ciężarówki.
Każdy zna sytuację, gdy w katalogu albo na stronie widzimy jedną cenę, a w rzeczywistości dostajemy inną ofertę, oczywiście nieco droższą. Taka sytuacja nie jest pomyłką, lecz umyślnym manipulowaniem konsumpcyjnym zachowaniem klienta. Jeżeli różnica nie jest wielka, a klient już nastawił się kupić samochód, prawdopodobnie zgodzi się na nową cenę.
Przeglądając listę ofert dealera, np. na stronie internetowej, można otrzymać pewne informacje o firmie:
? po pierwsze, warto zwrócić uwagę na datę aktualizacji cen na stronie. Jeżeli ceny ostatnio były zmienione rok temu, albo w ogóle nie ma informacji o dacie zmian, śmiało można wnioskować, że ceny nie są już aktualne.
? po drugie, zawsze można zadzwonić bezpośrednio do dealera i zapytać się o ceny. Jeżeli ceny nazwane przez dealera odpowiadają opisanym na stronie, mamy do czynienia z poważną firmą. Jeżeli nie ? jest to jedynie próba przyciągnąć klienta.
Zazwyczaj kupujące najpierw zwracają uwagę na niską cenę ciężarówki. Jednak zawsze trzeba pytać o to, co wchodzi w cenę. Niektóre firmy mówiąc ?pełna komplektacja? mają na uwadze tylko klucze oraz dokumenty, a za rzesztę (plandeka, dodatki itd.) trzeba dopłacić. Nie jest to przyjemne, ale warto dowiedzieć się o tym na etapie rozmów, niż po opłacie.
Sumując wszystkie porady, przytaczam cytat z ?Grona gniewu? Johna Steinbecka: ?W handlu człowiek musi kłamać i oszukiwać, ale nazywa się to inaczej. I to jest właśnie ważne. Gdybyś zwędził tę oponę, byłbyś złodziejem, ale kiedy gość chce ci ukraść cztery dolary za dziurawą, to się nazywa po prostu dobry interes.? A więc tylko nasze podejście do sprawy jest gwarancją dobrego lub nieudanego zakupu.