Kradzieże samochodów

Kradzieże samochodówDzięki montowaniu najnowszych systemów antywłamaniowych w samochodach nieznacznie spadła liczba skradzionych aut. Mimo to proceder przestępczy jest nadal plagą. Złodzieje jednak kradną samochody, nie w celach jego późniejszego użytkowania, bo to jest oczywiście zbyt niebezpieczne, a w celach jego sprzedaży. Samochody pochodzące z kradzieży najczęściej sprzedawane są za wschodnią granicę gdzie go nikt już nie znajdzie.
Inną przyczyną, dla której kradną jest łatwe pozyskanie części zamiennych do innych aut tego samego modelu. Interes ten okazuje się być bardzo dochodowy, bo niektóre części nawet na czarnym rynku osiągają bardzo wysokie ceny.

W tym przypadku za idealny przykład służyć może podzespół skrzyni biegów jakim jest koło dwumasowe. Cześć ta znalazła bardzo duże zastosowanie przy produkcji pojazdów jednak mimo swoich niewątpliwych zalet posiada dość istotną wadę, którą jest jej awaryjność i, oraz cena, która musimy zapłacić w związku z jej naprawą.

Nowa część kosztuje około 8 tysięcy złotych, zatem jeżeli ktoś chce ją sprzedać jako używaną za kwotę kilu tysięcy miej powinno to budzić nasze zaniepokojenie co do źródła pochodzenia tej części. Mimo nawet znacznego obniżenia ceny, która kusi potencjalnego nabywcę, tak transakcja nosi na sobie znamiona przestępstwa paserstwa. Trudno się tu tłumaczyć niewiedzą, gdy zostaniemy przyłapani przez ograny ścigania, ponieważ tak niskie koszty nabycia powinny zastanowić każdego potencjalnego klienta. Próba takiego zaoszczędzenia wiąże się zatem z ryzykiem odpowiedzialności karnej, dlatego warto jednak wykosztować się na nową część i mieć pewność jej prawidłowego działania i szans na ewentualne korzyści płynące z gwarancji, jaka dają producenci.