Wędkarstwo spinningowe – sprzęt

spinningRozpoczynając przygodę z wędkarstwem spinningowym, i odwiedzając sklep wędkarski można złapać się za głowę widząc obfitość sprzętu dedykowanego właśnie tej metodzie połowów. Poniżej przedstawiamy kilka charakterystycznych cech, jakie posiada sprzęt przeznaczony do spinningu.

Wędzisko, to oczywiście najważniejsza sprawa. Spinningując bardzo często jesteśmy zmuszeni wyciągać i ponownie zarzucać nasz zestaw, dlatego takie wędzisko powinno być lekkie i jak najlepiej wyważone. Wędziska spinningowe najczęściej są dwuczęściowe. Odwiedzając sklep wędkarski najlepiej pytać o wędziska węglowe – charakteryzują się dużą sprężystością – to bardzo ważne dla spinningistów.

Wybierając kołowrotek, niemalże od razu powinniśmy wykluczyć tanie i zawodne modele. Kołowrotek spinningowy musi charakteryzować się niezawodnym hamulcem i duża wytrzymałością. Również tutaj ogromną rolę odgrywa waga – kołowrotek musi być dobrze wyważony, jeśli będzie np. za ciężki, to połowy mogą być znacznie mniej przyjemne.

Przemierzając sklep wędkarski zauważymy również cały szereg żyłek dedykowanych do spinningu. Na co powinniśmy zwracać uwagę? Przy tej metodzie żyłka jest mocno narażona na czynniki niszczące (częste zwijanie i zarzucanie zestawy oraz zaczepy). W zależności od łowiska, wybierzemy albo żyłki lekkie, albo naprawdę mocne zestawy. Brodząc w płytkich rzekach nie musimy martwić się szarpania, spowodowane zaczepami, bowiem zawsze możemy przynętę odczepić od przeszkody samodzielnie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to na pewno przyda się mocniejsza żyłka, odporna na zaczepy.