Telepraca

Coraz więcej osób pracuje w domu, ten typ aktywności zawodowej nazywamy telepracą.  Aby bowiem wykonywać pracę na przykład copywritera wystarczy posiadać laptopa i dostęp do internetu. Taka sama sytuacja jest w przypadku osób prowadzących sklepy internetowe. Czy to znaczy, że wkrótce nie będziemy mogli pójść do stacjonarnego sklepu, by zakupić meble ogrodowe technorattan. Czy meble ogrodowe będą dostępne tylko w internecie?

Myślę, że jeśli chodzi o osoby zajmujące się copywritingiem, a zwłaszcza webwritingiem  to niewykluczone, że już za kilka lat będą po prostu pracować we własnym mieszkaniu. Pracodawca będzie im zapewniał jedynie odpowiedni sprzęt (laptop, komputer) oraz łącze internetowe.

Praca w domu przynosi wiele korzyści. Po pierwsze pracownicy w czasie, w którym musieli by docierać do pracy, wykonują już swoje codzienne obowiązki. Natomiast pracodawca nie musi inwestować w stanowisko pracy (czynsz za lokal etc.). Poza tym telepraca umożliwia aktywność zawodową osobom niepełnosprawnym, kobietom w ciąży, matkom karmiącym. Dodatkowo osoby, które mieszkają poza dużymi centrami miast mogą podejmować prestiżową pracę.

Telepraca ma też swoje wady. Aby podjąć tego typu aktywność należy być bardzo zdyscyplinowanym, gdyż praca w domu rozprasza (dzieci, współmałżonek etc.). Poza tym telepracownik nie do końca identyfikuje się z firmą.  Pracodawca zaś nie ma pełnej kontroli nad swoimi podwładnymi. W polskim prawie nie ma też zbyt wiele norm regulujących ten system pracy.