Profesionalna muzyka – urządzenia i granie

MikserW profesjonalnym zajmowaniu się muzyką pomogą nam różne urządzania między innymi metronomy i tunery. Do strojenia instrumentów, w tym na przykład gitary, służą tunery. Możliwe jest z pomocą tunera strojenie z dokładnością do około 0,5 Hz. Metronom natomiast jest mechanicznym lub elektronicznym urządzeniem służącym do odmierzania tempa utworu muzycznego. Używany jest zarówno podczas ćwiczeń i prób jak i w trakcie komponowania.

Tradycyjny mechanizm działania jest dość prosty (napędzany sprężyną, podobnie jak zegary) natomiast korzyści z zastosowania tego urządzenia są ogromne. Z kolei nowoczesne metronomy wyposażone są na przykład w funkcje rytmów, mikrofon, opcję dostrajania tonacji, wejście na instrument zewnętrzny. Metronomy często wyposażone są w wejście MIDI. Musical Instrument Digital Interface (czyli MIDI) jest protokołem, który pozwala różnego rodzaju instrumentom na wzajemną komunikację. Bardzo ważne są również odpowiednie złącza, na które zwracajmy uwagę podczas kupowania urządzeń które chcemy podłączyć z instrumentami MIDI. Do odtwarzania plików MIDI służy specjalny software, oprogramowanie.

Programy odtwarzające pliki MIDI są w stanie generować muzykę, przesyłać do zewnętrznych syntezatorów komunikaty, przy pomocy karty dźwiękowej wygenerować muzykę. Szczególnym rodzajem programu do obsługi MIDI są sekwensery pomagające w kontrolowaniu całości sprzętu komputerowego i muzycznego. By w pełni wykorzystać protokół MIDI oprócz komputera należy posiadać syntezatory, moduły brzmieniowe, keyboard, klawiaturę MIDI.