Nauka w kolorowankach

KolorowankiZastanawiać można się nie jeden raz nad tym, co właściwie dziecko może się nauczyć poprzez zabawę. Każdy rodzic, który jest świadomy faktu, że przez zabawę można dziecko edukować i rozwijać powinien wiedzieć, jakie to zabawy są właściwe dla danego wieku. Do tego trzeba mieć odrobinę pojęcia o tym, co w danym okresie swojego życia dziecko winno już umieć np. układać klocki, przelewać wodę z jednego kubeczka do drugiego itd.Ptaszek źródło: miastodzieci.pl
Na pewno rozwijającą zabawą dla dzieci w wieku przedszkolnym będzie kolorowanie i malowanie. Nasze dzieci bardzo lubią tę czynność, która jest przecież znana od bardzo dawna. Już ludzie pierwotni mieli zwyczaj malować na ścianach swoich jaskiń dzieła przedstawiające ich życie codzienne, wyobrażenia, bogów itd. Obecnie, także i dzieci, malujemy bardzo chętnie i często. Jednak dorośli nie mają w tej czynności żadnej zabawy, jak to było kiedyś. Mamy przecież inne rozrywki, a samo kolorowanie Kolorowanek zostawiamy naszym małym pociechom. Maluszkom z okresu przedszkola taka propozycja ? malowanie w Kolorowankach dla dzieci będzie doskonałym pomysłem na nudny dzień w domu, kiedy na przykład pada deszcz na dworze. Zamiast snuć się po mieszkaniu, dziecko może się zająć malowaniem, lepieniem z plasteliny czy układaniem klocków. Każda z tych zabaw może być jak najbardziej przez mamę, tatę czy opiekunkę kontrolowana na tyle, na ile jest to konieczne. Zbytnia ingerencja w zabawę wcale nie przynosi nic dobrego. Dziecko się powinno uczyć samodzielności właśnie poprzez zabawę i kreowanie własnych pomysłów, które tutaj posłużą.
Jaka będzie zatem rola rodzica przy zabawie? Tak jak mówiliśmy powyżej ? niech to będzie minimalne ingerowanie. Pilnujmy, aby dziecko było bezpieczne w zabawie, aby z innymi rówieśnikami czuło się dobrze, aby nie zabrakło kredek, bloku, lalek czy samochodzików.