Akcesoria samochodowe

Części samochodowePodwyższony import używanych samochodów, który odnotowuje się w naszym kraju od początku 2004 roku, wywołał widoczny wzrost popytu na zakup wymiennych części samochodowych. Taki bieg zdarzeń spowodowali przede wszystkim posiadacze aut, którzy w tani i szybki sposób pragnęli wymienić swój obecny samochód na nowszy a nie zawsze mogli sobie pozwolić na modele dostępne tylko w salonach sprzedaży. Większość z nich dokonała zakupu samochodu używanego, dlatego już w krótkim czasie okazywało się, że auta te potrzebują naprawy i stąd właśnie wziął się tak duży popyt na zapasowe części samochodowe.

Nastał prawdziwy boom, w efekcie którego firmy zajmujące się sprzedażą auto części odnotowały pod koniec 2004 roku wzrost obrotów o prawie jedną trzecią. Zdecydowane zyski uzyskali dystrybutorzy auto części do BMW, Audi i Volkswagen. Dużą popularnością cieszyły się także części samochodowe Renault, Peugeot i Citroen. Uzasadnienie jest proste, przeważająca część ściąganych samochodów pochodzi właśnie z Francji i Niemiec.

Od tej chwili rodzimy rynek części samochodowych i napraw stanowi jeden z ważniejszych sektorów gospodarki, który zapewnia zatrudnienie tysiącom ludzi. Dystrybutorzy auto części zaczęli bardzo szybko rozwijać swoją działalność, a ich głównym celem stało się przystosowanie swojej oferty do wymagań nabywców. Takie rozwiązanie sprawiło, że sprzedawane przez nich części samochodowe można znaleźć w większości warsztatów naprawczych, mają dobrą jakość a ich cena nie zniechęca potencjalnych kupców.

Dzisiejszy rynek części samochodowych jest tak duży, że przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i sprzedażą zapasowych auto części łączą się w mniejsze lub większe stowarzyszenia i razem dążą do stworzenia dla swojej branży optymalnych warunków rozwoju. Profity wynikające z fuzji to w szczególności efekt synergii, bezproblemowy dostęp do nowoczesnych technologii i dostęp do nowych rynków. Wszystko to powoduje zmniejszenie kosztów produkcji części samochodowych oraz rozszerzenie rynku zbytu. Silna integracja producentów i dystrybutorów części samochodowych nie wszystkim przypadła do gustu. Przeciwnicy tej teorii jako swój główny argument dotyczący rozproszenia rynku nazywają większą możliwość specjalizacji oraz ułatwioną kontrolę swoich wydatków. Na szczęście wszyscy pragną tego, aby części samochodowe udostępniane przez polskie firmy były sprzedawane nabywcom po korzystnych cenach i dzięki temu były konkurencyjne wobec auto części produkowanych za granicą.

O energicznym rozwoju tej branży dowodzą także organizowane co roku targi i wystawy, na których prezentowane są części i akcesoria samochodowe do prawie wszystkich modeli samochodów. Do największych z nich należą Targi Części Zamiennych, Narzędzi i Wyposażenia Warsztatów. W tym roku wystawa miała miejsce na lotnisku w Modlinie Nowym Dworze Mazowieckim. Szeroką ofertę produktów zademonstrowali wiodący dystrybutorzy i producenci auto części w Polsce, zakłady zajmujące się gruntownym wyposażeniem warsztatów, a także wystawcy z zagranicy. Na przestrzeni 20 tyś metrów kwadratowych goście targowi mogli obejrzeć ponad milion części zamiennych do europejskich, japońskich i koreańskich marek samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych.

Zaciekawienie uczestników wzbudziły zwłaszcza auto części Daewoo, Hyundai i Kia wyeksponowane przez swoich koreańskich producentów w bardzo nietypowy sposób. Podczas licznych szkoleń i prezentacji reprezentanci wybranych firm omawiali dokładnie swoje najnowsze propozycje. Delegaci koncernów z Niemiec z dumą prezentowali nowoczesne auto części do Audi, Opla i Mercedesa. Kładli nacisk na ich niezawodność, wytrzymałość i odporność na duże obciążenia mechaniczne. Na wystawie nie brakowało także przedstawicieli mało awaryjnych modeli samochodów z Japonii, którzy zaprezentowali części samochodowe Honda, Nissan i Mitsubishi. Zainteresowanie wzbudziły oprócz tego akcesoria samochodowe Fiat, Skoda i Ford, czyli najchętniej kupowanych aut w Polsce.

Wystawa targowa odbyła się w wyjątkowej oprawie, pomysłodawcy targów zadbali o przyjazną atmosferę i dużą liczbę konkursów (np. wymiana opon na czas) z nagrodami. Dodatkową atrakcją targów był efektowny tuning show.