Trudne dzieci

Maltretowane dzieckoDzieci maltretowane czy zaniedbywane w niemowlęctwie lub takie, które często zmieniały prowizoryczne miejsca pobytu i opiekunów, mogą mieć trudności w przywiązywaniu się do rodziców adopcyjnych (czy jakiejkolwiek osoby dorosłej). Skala tych problemów bywa zróżnicowana. Nie wszystkie dzieci ciężko doświadczone w najmłodszym wieku muszą wykazywać poważne zaburzenia tego typu, szczególnie jeśh po rozstaniu z patologicznym środowiskiem szybko trafiły na troskliwych i czułych opiekunów.
Dzieci z poważnymi trudnościami w nawiązywaniu więzi mogą na pierwszy rzut oka wydawać się czarujące i serdeczne w stosunku do obcych. Wobec rodziców adopcyjnych bywają przylepne i płaczliwe, jednak opierają się przed przytulaniem i pieszczotami i nie nawiązują kontaktu wzrokowego. Często odrzucają próby pomocy w codziennych czynnościach, na przykład w ubieraniu się, czy wręcz wchodzą w nieustanne konflikty z opiekunami w kwestii kontroli ich poczynań. Mogą również postępować w sposób bolesny dla innych albo posługiwać się ewidentnymi kłamstwami.
Problemy tego rodzaju bywają trudne do zdiagnozowania. Gdy dziecko pojawia się w swoim nowym domu, jego trudności przystosowawcze mogą być błędnie przypisywane dotychczasowym zaniedbaniom lub depresji. Po ustaleniu właściwego rozpoznania cała rodzina wymaga najczęściej specjalistycznej terapii, aby móc rozpocząć budowanie wzajemnej więzi i zaufania. Wychowywanie takiego dziecka jest często wielkim wyzwaniem, jednak problemy w nawiązywaniu więzi można często pokonać dzięki wytężonej pracy, cierpliwości i fachowej pomocy. Nie rzadko należy zasiegać porady fachowców. Takie wizyty bywaja kosztowne, ale zazwyczaj gabinety lekarskie są wypozażone w terminal eservice, dlatego mozna zapłacic kartą kredytową.