Nauka czytania jako świetna zabawa

gryKiedy nasze dziecko jest już w wieku przedszkolnym posiada około pięciu, czy też sześciu lat możemy powoli zacząć oswajać je z czytaniem. W zerówce poznaje już literki oraz uczy się najprostszych wyrazów ? jeśli zaczniemy z nim ćwiczyć to wcześniej wtedy nie będzie mieć z tym większych problemów, a możliwe także że szybciej przyswoi umiejętność czytania. Oczywiście wszystko zależne jest od zdolności naszej pociechy, niektóre dzieci umieją bowiem płynnie czytać już w przedszkolu, inne dopiero umiejętność tą w pełni opanowują w połowie szkoły podstawowej, czasami nawet później. Dlatego tak ważna jest pomoc dziecku w poznawaniu kolejnych liter oraz słów ? istnieje wiele gier zarówno planszowych jak i interaktywnych, które mają przyśpieszać naukę dziecka i jednocześnie zapewniać mu wspaniałą rozrywkę, nauka przez zabawę i gry jest bowiem najlepszym rozwiązaniem.

Nasza pociecha szybko może znudzić się próbami czytania, powinniśmy jednak jak najczęściej zachęcać ją do poznawani wartości jakie niosą książki. Na początku poprzez powolne zapamiętywanie i naukę poszczególnych liter, w następnej kolejności sylabizowanie wyrazów aż do tworzenia pełnych i całkowitych wyrazów. Warto zaopatrzyć się w gry dla dzieci, które pozwalają poznać abecadło, sposób pisowni nazw poszczególnych przedmiotów, rzeczy oraz zwierząt i wielu, wielu innych tym właśnie podobnych.

Czytanie może być świetną zabawą, wszystko jednak zależy od nas samych ? od przygotowań jakie poczynimy i jak pomożemy dziecku w przyswajaniu tejże niezbędnej wiedzy.