Mieszkania w Trójmieście wciąż za drogie?

Rynek mieszkaniowy, podobnie jak cała gospodarka, przeszedł załamanie ze względu na światowy kryzys gospodarczy. Kiedy ceny nieruchomości spadły do piwnic z pewnością wielu deweloperów myślało o zakupie nieruchomości na większą skalę, problem polega na tym że nie do końca tak się stało, a luka na rynku nieruchomości zapełnia się stosunkowo powoli.
Z jednej strony na przyczyny tego procesu można wskazać brak zaufania dla kredytobiorcy ze strony banku, wiele firm straciło wiarygodność finansową przez co w oczach banku stali się niepewną inwestycją.

Co jednak jeżeli chodzi o zwykłych zjadaczy chleba? Otóż statystycznie rzecz biorąc wielu ludzi planowało zakup mieszkania(21%) lub domu(17,5%) w 2009 roku, zamiar ten jednak się zmienił. Większość jako główny powód podaje spadek możliwości kredytowej.

Czy ceny nie ruchomości w Trójmieście spadną w drugim kwartale roku 2010? Kto i na jakich warunkach może sobie pozwolić na dom w Gdyni?

W trójmieście powstał pomysł budowy 1000 mieszkań przez prywatnych deweloperów, miasto na cen cel przekazałoby grunty, a zapłatę rozłożyło na 25 lat, szacując koszt za mkw na około 1400-1500 zł, według ekspertów jest mało prawdopodobne by mieszkania powstały. Po pierwsze żaden z działających na terenie Trójmiasta deweloperów nie będzie chciał utopić funduszy na tak długi okres, pomijając fakt, że niemożliwością jest dla pojedynczego realizatora otrzymanie tak wielkiego kredytu. Mieszkania mają trafić do lokatorów, którzy muszą wyprowadzić się z kamienic przeznaczonych do rozbiórki, ale wygląda na to że przyjdzie im jeszcze jakiś czas przemieszkać w tych ruderach.

W odrobinie lepszej sytuacji są deweloperzy w Gdańsku, tam ceny gruntów ustabilizowały się i jeżeli posiadamy dobrą hipotekę nie powinno być problemu z zakupem domu w Gdańsku.

Dobra wiadomość jest taka że obecnie spadła cena kredytu mieszkaniowego, obecnie marża wypada średnio poniżej 2,5%, to znaczny spadek w stosunku do roku 2009(prawie 3%) według rankingów doradztwa finansowego Open Finance najlepiej jest brać kredyt w banku Millenium.