maszyny budowlane

koparka Jakby wyglądał świat bez maszyn budowlanych? Jesteście sobie wyobrazić dziś sytuację w której by na budowie zamiast koparki kopiącej dół pod fundamenty, stała brygada przerzucająca piach za pomocą łopat. Ja nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić, nie w dzisiejszych czasach. Czasach, gdzie liczy się czas przy każdej inwestycji budowlanej. Więc jak by wyglądał świat bez tych maszyn? Może na ulicach było by mniej żółto, może nie było by widać dźwigów na budowach, ale czy było by lepiej? Na pewno było by dużo więcej przestrzeni, ponieważ budowanie przebiegało by znacznie wolniej.

Oczywiście maszyny budowlane to nie tylko koparki, spychacze, czy walce drogowe. Weźmy na przykład wibroprasy, gdyby nie te maszyny, to kostkę brukową i elementy betonowe produkowano by w dużo mniejszych ilościach niż dzisiaj. Dalej by stano nad formą i używano siły własnych mięśni by materiał dokładnie wypełnił całą formę.

A gdyby wiązarki do taśm nie powstały? Taśmy stalowe by nie były wykorzystywane przy pakowaniu materiałów budowlanych. Stosowano by sznurek, ale on jest mniej wytrzymały, a więc częściej by po drogach walały się elementy budowlane, albo przewożono by je dużo wolniej. Można powiedzieć, że bez maszyn budowlanych, żyło by się dużo wolniej.