Marmur

Rynek budowlany rozwija się w szybkim tempie, co jakiś czas na rynku tym pojawiają się materiały budowlane które mają nieść prawdziwą rewolucję w budownictwie. Jednak faktem jest, iż jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów budowlanych jest kamień naturalny pod postacią granitu, marmuru, piaskowca i innych naturalnych kamieni. Przecież technologia posuwa się naprzód, a jednak większość z nas kupuje stare dobre kamienie, granit jest prawdopodobnie najczęściej z nich wybierany, występuje zarówno jako płytki granitowe oraz jako kostka granitowa. Nie mam zamiaru wymieniać zastosowania granitu ponieważ taka lista po prostu byłaby za długa.

Najczęściej używanymi kamieniami w dzisiejszym budownictwie są:
– wspomniany granit
– marmur
– piaskowiec
– porfir
– trawertyn
oraz kamień sztuczny – aglomarmury są to sztucznie wytworzone kamienie zastępujące marmur.

Można powiedzieć, że kamieniarstwo dzisiaj rozkwita – olbrzymie i częste zapotrzebowanie na granit i marmur sprawia, że powstaje duża ilość nowych zakładów zajmujących się kamieniem.

Granity nie należą do najtańszych materiałów budowlanych, dlatego też sprowadzany jest jego chiński odpowiednik zza Oceanu. Geolodzy mówi, że chiński granit niczym nie różni się od polskiego granitu z wyłączeniem ceny, która jest o wiele mniejsza. Jest to oczywiście twierdzenie sporne, ponieważ kamieniarze produkujący polski granit się z nim nie zgadzają.

Marmur to kamień z klasą, od tysięcy lat służy jako element wykańczający najbardziej prestiżowych budynków dlatego też jego cena jest dość wysoka, możemy go zastąpić nie naturalnym odpowiednikiem. Aglomarmury są kamieniami wytwarzanymi z pozostałości podczas obróbki „naturalnego marmuru”.

Porfir oraz piaskowiec często są używane w przydomowych ogrodach gdzie są dekoracją albo jako materiał do budowy obiektów narażonych na działanie warunków atmosferycznych. Z piaskowca na przykład najczęściej budowane są fontanny.

Jak wspomniałem wcześniej branża kamieniarska coraz żywiej się rozwija na rynku budowlanym, a tym samym coraz więcej produktów życia codziennego wykonywanych są z kamieni, poniżej podam kilka najbardziej popularnych:

Wyroby z granitu
– posadzki granitowe
– blaty granitowe
– schody granitowe
– parapety granitowe
– płytki granitowe

Wyroby z marmuru
– blaty marmurowe
– płytki marmurowe
– parapety marmurowe

Jak można zauważyć dużą część naszej kuchni możemy zbudować z kamienia, wszelkie blaty kuchenne, parapety czy inne płaskie przedmioty można stworzyć z tego naturalnego budulca. Wręcz ostatnio zapada moda na jak największą ilość pięknych kamieni naturalnych w domu.