części zamienne

koparka Kto z was ostatnio kupował jakąś część do swojego samochodu? Zastanawialiście się, czy kupić na przykład oryginalny filtr oleju, czy może jakiś tańszy zamiennik. Kupując zamiennik, nawet jeżeli nie spełni on swojej roli, to co najwyżej będziecie zmuszeni kupić następny. Czasem się może tez tak zdarzyć, że zanieczyszczony olej przyczyni się do zniszczenia kolejnych podzespołów. Wtedy oczywiście koszty będą wyższe.

Są jednak takie sytuacje, że nieprawidłowa decyzja skutkuje dużo większymi konsekwencjami. Tak może być na budowie, w sytuacji awarii maszyny, gdy potrzebne są części zamienne. W przypadku gdy wykonawcę poganiają inwestorzy, szczególnie gdy zbliża się termin oddania realizacji, wtedy taka błędna decyzja może skutkować nie tylko zwiększonymi kosztami, ale i przesunięciem terminu oddania realizacji i nałożeniem w związku z tym kar. Podobnie jak w przypadku naszego samochodu możemy kupić oryginalne części do maszyn budowlanych, lub próbować zaoszczędzić i zakupić zamienniki.

Kupując na przykład części jcb, firmy produkującej maszyny budowlane, mamy ich gwarancję, że części te wstawione do maszyn jcb będą pracowały tak jak przed awarią. W przypadku zamiennika, takiej gwarancji już nie mamy. Mamy gwarancję na samą część, ale to niestety nie zawsze wystarcza.