Usługi księgowe w czasach kryzysu gospodarczego

Księgowość on-lineW czasach kryzysu przedsiębiorcy szukają oszczędności dosłownie wszędzie. Światowy kryzys gospodarczy dał się we znaki także polskim przedsiębiorcom, którzy zmuszeni zostali do obniżenia kosztów działalności.  Znaczące obniżenie kosztów można uzyskać przez renegocjację umów z kontrahentami, poszukiwania tańszych dostawców, obniżki płac pracowników, czy zawieszenie części działalności.

Dotychczasowa praktyka w firmach pokazywała, że firmy cięły koszty na dwa sposoby: albo zmniejszały zatrudnienie albo wysokość wynagrodzeń. W czasach obecnego kryzysu gospodarczego możemy zaobserwować nieznane dotąd działania firm, a przede wszystkim bardzo szeroką skalę tego zjawiska. Niemal wszystkie polskie firmy starają się oszczędzać i to dosłownie na wszystkim, nawet na drukowaniu czy papierze do kserokopiarek. Praktyka ostatnich miesięcy pokazuje, że polscy przedsiębiorcy dokonywali redukcji kosztów niemal w każdej dziedzinie.

Jednym z kosztów, na których mogą oszczędzać, zwłaszcza mali i mikroprzedsiębiorcy są koszty usług księgowych. Niektóre przedsiębiorstwa decydują się na rezygnację z usług biur rachunkowych na rzecz samodzielnie prowadzonej księgowości przy pomocy specjalnych serwisów internetowych umożliwiających prowadzenie księgowości on-line. Dzięki takim serwisom, w których możliwe jest wystawienie faktury online, a potem jej wydrukowanie, a nawet prowadzenie ewidencji VAT czy podatkowej księgi przychodów i rozchodów, przedsiębiorca może zaoszczędzić do kilkuset złotych miesięcznie, co może być dla drobnego przedsiębiorcy  niebagatelną kwotą.

Dalszy wzrost udziału w rynku serwisów prowadzących księgowość przez internet oznaczać może kłopoty dla wielu biur rachunkowych, które mogą mieć kłopoty z utrzymaniem się na rynku w obecnej formie. Powinno to być sygnałem dla właścicieli tych biur do szukania nowych rozwiązań, w tym obniżenia stawek, co może być w przyszłości jedyną szansą dla tradycyjnych usług księgowych.