Szukamy taniej polisy OC

Każdy polski kierowca ma powszechny obowiązek ubezpieczenia swojego pojazdu mechanicznego w zakresie OC czuli odpowiedzialności cywilnej. Lecz w praktyce bywa z tym różnie, niektórzy nagminnie nie przestrzegają tego przepisu narażając się niejednokrotnie na spore kłopoty.

Jak zatem skłonić kierowców do opłacania składek ubezpieczeniowych? Co powinno ich przekonać? Otóż sposobów jest wiele. Jednym z nich jest informowanie kierowców o sankcjach jakie mogą ich spotkać w przypadku nie wykupienia OC. W razie kolizji lub co gorsza wypadku i ofiar kierowca prowadzący auto bez ważnej polisy musi liczyć się z pokryciem wszelkich kosztów oraz zadośćuczynienia z własnej kieszeni. Oczywiście trwałoby to latami, więc zakłada za taką osobę UFG czyli fundusz gwarancyjny, który to potem sukcesywnie ściąga z kierowcy wszelkie koszta. A poszkodowany otrzymuje całość kwoty, bo przecież to nie jego wina, że sprawca nie opłacił OC. Rekordzista w Polsce spłaca przeszło 900 tysięcy złotych, jak na razie same odsetki, które rosną w gigantycznym tempie.

Problem niewykupywania OC szczególnie dotyczy właścicieli pojazdów zamieszkujących wsie, czyli obszarów o małej świadomości społecznej ewentualnych skutków. Dlatego też aby ich przekonać do zakupu polisy uruchomiono program kod promocyjny liberty direct mający na celu obniżenie składki rocznej. Jest to spory zysk jak dla osoby o małych dochodach lub która posiada sporo pojazdów. Dotyczy to szczególnie rolników, którzy często poruszają się ciągnikami czy innymi maszynami rolniczymi bez ważnych badań technicznych czy właśnie ubezpieczenia.