Najbardziej nielubinay lekarz

Gabinet DentystycznyPowszechnie wiadomo, że Polacy niezbyt chętnie chodzą do lekarzy, wiele chorób, które dość łatwo wyleczyć, kończą się skomplikowanymi powikłaniami czy wręcz śmiercią, chociaż właściwa diagnoza, postawiona na czas, mogłaby pozwolić na uniknięcie takiego stanu. Do najbardziej nielubianych lekarzy należą oczywiście ginekolog oraz dentysta. Katowice są wśród trzech dużych polskich miast, w których dentystów i ginekologów unika się najczęściej.

Przeprowadzona wśród mieszkańców miasta pod koniec ubiegłego roku ankieta pokazała szokującą prawdę. Co trzeci dorosły mieszkaniec w Katowicach nie był u dentysty w ciągu ostatnich dwóch lat ani razu, a co piąty respondent nie jest w stanie nawet wymienić jednego gabinetu stomatologii w Katowicach.

Jeśli chodzi o gabinety ginekologiczne, sprawa wygląda podobnie ? co czwarta katowiczanka deklaruje, że w ciągu ostatniego roku nie odwiedziła ginekologa, a jedna na dziesięć ? że nie ma swojego stałego lekarza i nie wiedziałaby, do kogo się udać, gdyby była taka potrzeba.

To, że boimy się dentysty można jeszcze jakoś racjonalnie wytłumaczyć. Większości z nas dentysta kojarzy się z bólem, a ma to źródła w dzieciństwie ? wiele lat temu nie było przecież znieczuleń, a borowanie czy leczenie kanałowe bez znieczulenia to nieprzyjemne doświadczenie. Ale fakt, że kobiety unikają ginekologów jest dość zagadkowy. Czy taki stan wynika ze strachu przed lekarzem, czy raczej z lenistwa? Na to pytanie trudno znaleźć odpowiedź.