Kilka kroków do samodzielności

foto ślubneW dzisiejszych czasach młodzi ludzie często spędzają znaczną część swego dorosłego życia na tzw. ?garnuszku u rodziców?. Przeważnie około trzydziestki pojawia się myśl o założeniu rodziny, ustabilizowaniu się. Jest to jednak obecnie dla większości bardzo trudne, gdyż niepewna sytuacja na rynku pracy oraz przeciętna wysokość zarobków są niewspółmierne do kosztów, jakie należy ponieść chcąc być ?na swoim?.

Pierwszym ważnym krokiem ku usamodzielnieniu się jest zakup mieszkania. Przeglądając lokalne gazety, nietrudno natrafić na szereg ogłoszeń z zakresu: mieszkania na sprzedaż. Poznań jest atrakcyjny gdyż jest miastem, w którym jest stosunkowo niskie bezrobocie, zatem warto się tu osiedlić. Kolejny ważny krok do samodzielności to założenie rodziny, a ślub to następny konkretny wydatek, generujący wiele dodatkowych kosztów, takich jak np. foto ślubne. Obsługa fotograficzna, często również obsługa video to wcale niemały wydatek, a tak wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego z nas bez pamiątki nie może mieć miejsca. Każdy, kto myśli o ustabilizowaniu się i usamodzielnieniu od rodziców, doskonale o tym wie. Być może dlatego właśnie, ze względu na tak horrendalne koszta, jest stosunkowo niewielki odsetek nowożeńców, w przedziale wiekowym 25-35 lat. Wystarczy spojrzeć na ceny mieszkań. W Poznaniu rozpoczynają się od około 5 tys. brutto  – na rynku wtórnym – za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż. Poznańjest pod względem cen mieszkań w czołówce najdroższych miast w Polsce. Podobnie wygląda zresztą w rankingu pod względem cen wynajmu sali weselnej, czy obsługi takiej jak foto ślubne.

Szkoda, że zarobki są niewspółmierne, czyli w zasadzie takie same jak w mniejszych miejscowościach. Nic dziwnego zatem, że młodym ludziom ciężko się zdecydować na podjęcie próby samodzielnego życia, na własną rękę.